19 kwietnia 2020

Największe zniesione jajko

Struś madagaskarski (mamutak, epiornis, ptak-słoń), to wymarły nielotny ptak z rodziny mamutaków. Jajka znoszone przez te ptaki są największymi znanymi znoszonymi jajkami ze wszystkich zwierząt wliczając w to dinozaury. Największe miało 33,02 cm długości i ważyło około 10 kg, a jego objętość stanowiła równowartość około 160 jaj kurzych.

Największe zniesione jajko - facet trzymający w jednej ręce jajko kurze, a w drugiej jajo mamutaka
© Mirek W. / O kurczę! Ależ to były jaja!

Mamutaki żyły na wyspie Madagaskar leżącej około 320 km od wybrzeża Afryki. Prawdopodobną przyczyną wymarcia, które szacunkowo mogło mieć miejsce w latach 1000 - 1200, były polowania, a ich jajka były wykorzystywane jako pokarm. We wrześniu 2018 roku naukowcy oszacowali, że ptaki z rodzaju Vorombe z gatunku Titan osiągały wysokość do 3 m i wagę do 732 kg, a opierając się na badaniach odnalezionych fragmentów kości udowej - nawet 860 kg, co czyni je największymi znanymi ptakami.

Prawdopodobnie legendarny olbrzymi ptak zwany ruk, rok lub ruch, występujący w mitologii perskiej (irańskiej), odnosi się do faktycznie istniejących nielotnych mamutaków, które żyły już w epoce plejstocenu. Pojawia się on w jednej z baśni "Księgi tysiąca i jednej nocy", w której zaatakował statek Sindbada Żeglarza.

Najbliższymi żyjącymi krewnymi mamutaków są kiwi, nielotne ptaki zamieszkujące wyłącznie Nową Zelandię.


Większe jajko mierzące 35,56 cm długości znaleziono w zatoce meksykańskiej w 1953 roku i jak się przypuszcza należało do rekina wielorybiego. Rekiny te jednak należą do zwierząt jajożyworodnych i przez większość czasu jajka znajdują się w ciele matki.

Jajko strusia madagaskarskiego, jest też najdroższym zniesionym jajkiem i zostało sprzedane 24 kwietnia 2013 roku w domu aukcyjnym Christie's w Londynie za 66 675 £ (101 813 $). Miało 30,5 cm długości i 22,9 cm średnicy.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.