11 listopada 2013

Australijski kangur - najcięższa, największa i najdroższa moneta

Mennica w Perth w Australii zrobiła najcięższą, największą i najdroższą monetę na świecie. To australijski kangur (australian kangaroo) i jak głosi napis na monecie, waży 1 tonę, a dokładnie 1012 kg, ma średnicę 80,01 cm, grubość 11,938 cm i wykonana jest ze złota o czystości 99,99 %. Ma nominał 1 milion $ australijskich, jednak wartość złota, z którego została wykonana, wynosiła w dniu jej pokazania aż 55767656 $ amerykańskich.


Moneta została pokazana 26 października 2011 roku, na 2 dni przed szczytem przywódców państw Wspólnoty Narodów, który rozpoczął się 28 października i trwał do 30 października. Na rewersie monety znajduje się wizerunek czerwonego kangura, który jest symbolem Australii natomiast awers przedstawia Elżbietę II, królową Wielkiej Brytanii będącą również główną głową Wspólnoty Narodów. Produkcja monety trwała aż 18 miesięcy na co składał się czas projektowania rewersu i awersu, odlewanie i prace wykończeniowe.

Ta gigantyczna moneta jest okazałym symbolem jednego z największych osiągnięć mennicy w Perth, którym jest działalność od 20 czerwca 1899 roku co sprawia że jest ona najstarszą działającą mennicą w Australii. Ed Harbuz, dyrektor mennicy w Perth oświadczył że jest dumny z pobicia rekordu dodając że zrobili tak dużą monetę by mieć pewność że rekord pozostanie w ich rękach przez długi czas. Odlanie i ręczne wykończenie takiej ogromnej monety jest nie lada wyzwaniem.


Poprzedni rekord dla najcięższej i największej monety należał do złotej monety kanadyjski złoty liść klonu wyprodukowanej przez Kanadyjską Mennicę Królewską. Moneta ta waży 100 kg, ma średnicę około 53 cm, grubość około 3 cm, jest zrobiona ze złota najwyższej próby 99,999 % i ma nominał 1 milion $ kanadyjskich. Została wyprodukowana w ilości 5 sztuk przez Kanadyjską Mennicę Królewską i po raz pierwszy została pokazana 3 maja 2007 roku w Ottawie w Kanadzie. Właścicielami monet została królowa Elżbieta II, austriacka firma inwestycyjna AvW Invest, dwóch anonimowych inwestorów z Dubaju ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, i jeden anonimowy inwestor o nieznanym miejscu zamieszkania.
Firma AvW Invest w obliczu bankructwa sprzedała monetę 25 czerwca 2010 roku na aukcji w Wiedniu w Austrii w domu aukcyjnym Dorotheum. Kupcem została hiszpańska firma ORO Direct handlującą metalami szlachetnymi. Cena osiągnęła pułap 3,27 miliona € (4,02 miliona $).

Na trzecim miejscu znajduje się moneta "Big Phil" o nominale 100 000 € i wadze 31 kg, która została wyprodukowana w ilości 15 sztuk przez mennicę austriacką w 2004 roku i oddająca honor orkiestrze Wiener Philharmoniker (Filharmonicy Wiedeńscy).


Poprzedni rekord dla najdroższej monety należał do srebrnej monety 1 $ z 1794 roku wybitej przez mennicę w Filadelfii. Została sprzedana 24 stycznia 2013 roku za 10016875 $ i jest to najwyższa kwota jaką zapłacono kiedykolwiek za monetę.

Moneta pochodzi z roku, w którym rozpoczęto wybijanie srebrnych monet 1 $ i 15 października 1794 roku, mennica w Filadelfii wybiła 1758 sztuk, pierwszy i ostatni raz tego roku, z czego do dzisiaj zachowało się około 140 egzemplarzy. Rekordowa moneta jest w najlepszym stanie zachowania. Monety zostały wybite ze srebra dostarczonego przez ówczesnego dyrektora mennicy Davida Rittenhouse'a, który miał na celu zastąpienie hiszpańskich, francuskich, holenderskich i angielskich monet, które dominowały w lokalnym handlu.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.