5 grudnia 2013

Rajo Devi Lohan - najstarsza kobieta, która urodziła dziecko

Rajo Devi Lohan to najstarsza kobieta, która urodziła dziecko. W listopadzie 2008 roku w wieku 70 lat, urodziła córeczkę Naveen.

© Amit Bhargava / Rajo Devi Lohan, jej mąż Baba Ram Lohan i córka Naveen

Rajo Devi Lohan urodziła się w 1938 roku, a jej mąż Baba Ram w 1936 roku. Razem mieszkają we wiosce Alewa, w północnej części Indii, otoczonej przez kilometry pól pszenicy i wyboistych dróg. Jeszcze niedawno nikt nie słyszał o tej wiosce. Dopiero ten biologiczny cud natury spowodował napływ turystów zmierzających do tego miejsca.

"Czekaliśmy ponad 40 lat na to dziecko. To był dar od Boga, gdy się pojawiło. Zamierzam karmić piersią przez co najmniej 3 lata." - powiedziała Rajo, głaszcząc córeczkę po policzku.

Przez lata żyli pod presją utrzymania honoru rodziny, co jest częścią kodeksu panującego w wiosce. Rodzina to dzieci dlatego presja była tak duża i nawet przyjaciele i rodzina nalegali, żeby się rozstali.

"Wszyscy powtarzali mojemu mężowi, żeby mnie zostawił i znalazł kogoś kto da mu potomstwo." - powiedziała Rajo.

Poznali się jeszcze będąc dziećmi i zawarli związek małżeński w 1950 roku. Ona miał 12 lat a on 14. Wybudowali dom z cegieł dla siebie i dla bydła hodowlanego. Mieszkali na górze, a na dole było miejsce dla zwierząt. Wioska Alewa oddalona jest o 160 km od Delhi i odcięta jest od pędu i obyczajów współczesnego życia. Ponad 200 rodzin mieszkających w wiosce, żyje według wiekowego porządku opartego na uprawie roli, świętach religijnych i hierarchii grup społecznych.

Obydwoje nie potrafili czytać ani pisać i nie słyszeli o rewolucji jaka miała miejsce w nauce zajmującej się płodnością dopóki nie zaczęli się starać o dziecko. Ich sąsiad czytał o 60-letniej kobiecie, która urodziła bliźniaki w pobliskim szpitalu po zastosowaniu metody zapłodnienia in vitro IVF. Opowiedział im o tych "czarach" i udali się na spotkanie z tą "cudowną rodziną", która mieszkała 40 km od nich.

"Powiedzieli nam, że najpierw musimy przejść badania, brać lekarstwa i będziemy mogli mieć dziecko. Nigdy nie słyszeliśmy o czymś takim." - powiedziała Rajo.

Ostatecznie córeczka Naveen była skutkiem zderzenia się technologii, słabych przepisów prawnych i pieniędzy. W Indiach istnieje kultura, która kładzie większy nacisk na prawa matki do posiadania dziecka niż na prawa dziecka. W przeciwieństwie do wielu innych kultur na świecie, indyjscy lekarze nie muszą brać pod uwagę wieku kobiety, a jedynie jej stan fizyczny. Nie ma tam żadnych ograniczeń prawnych dotyczących ilości jajeczek, które mogą być wszczepione. Przez ponad 30 lat stosowania metody in vitro w Indiach nie ma tam jednego prawa regulującego leczenie niepłodności.

Zdeterminowani żeby powtórzyć osiągnięcie dopiero co poznanych znajomych, Lohanowie sprzedali dwa bawoły i wzięli pożyczkę pod zastaw swoich zbiorów ryżu, pszenicy i trzciny cukrowej. Zgromadzili 175 tysięcy rupii indyjskich (8757 zł) i byli gotowi poddać się leczeniu niepłodności. Udali się do Hisar, najbliższego dużego miasta, oddalonego o 48 km, gdzie znaleźli lekarza chcącego ich leczyć.

Kupili jajeczko od dawcy i nie byli zainteresowani tożsamością kobiety, od której pochodziło. Społeczne piętno bezdzietności jest bardzo okropne w Indiach. Są ludzie, którzy mają myśli samobójcze z tego powodu. Przez pierwszy miesiąc po przeniesieniu zarodków do macicy, Rajo w dalszym ciągu pracowała na zewnątrz w słońcu przy trzcinie cukrowej, ale lekarze doradzili jej żeby przestała.

"Nie miałam bólu pleców i problemu z kolanami. W wiosce rośniemy zdrowi dzięki ciężkiej pracy. Gdybym całe życie siedziała na krześle mogłabym mieć problemy będąc w ciąży." - powiedziała Rajo.

8 tygodni przed planowanym terminem prześwietlenia USG, wyglądało na to że jest ryzyko utraty dziecka. Straciła 3 litry krwi, a zespół chirurgiczny był przygotowany do usunięcia macicy. Ostatecznie uniknęła zabiegu histerektomii, ale musiała pozostać w szpitalu przez miesiąc. Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie i ważyło 1,5 kg, było małe ale bezpieczne i zdrowe.

Omkari Panwar

Znana jest druga kobieta, która prawdopodobnie też w wieku 70 lat w czerwcu 2008 roku urodziła bliźniaki. Omkari Panwar z Indii nie posiada jednak aktu urodzenia i jej wiek podaje się tylko szacunkowo.

Ann Hughes

W 1899 roku w USA podobno urodziła dziecko w wieku 71 lat.

Ellen Ellis

15 maja 1776 roku w Wielkiej Brytanii podobno urodziła dziecko w wieku 72 lat.

Pani Pace (Mrs.Pace)

Nieznana z imienia żona Stevena Pace'a podobno urodziła dziecko w 1939 roku w wieku 73 lat, a także inna nieznana kobieta urodziła w wieku 73 lat w 1865 roku według doktora Mayhama.


Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.