© NOAA Fisheries |
Płetwale błękitne oraz finwale wydają wibracje o niskiej częstotliwości pomiędzy 10 a 40 Hz, które są jednymi z najgłośniejszych dźwięków wydawanych przez jakiekolwiek żyjące zwierzęta. Głośność tych dźwięków dochodzi do 188 dB. Wydają je w trakcie porozumiewania się z innymi waleniami. Dźwięki takie były słyszalne przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu w odległości 850 km. Głośniejsze są tylko kaszaloty.
Płetwale żywią się rybami, skorupiakami, zooplanktonem, mięczakami oraz innymi drobnymi organizmami żyjącymi w oceanach, a żyją do 80 lat. Dorosły płetwal błękitny może dziennie zjeść do 40 milionów kryla o wadze 3,6 tony, a dzienne zapotrzebowanie na energię wynosi około 1,5 miliona kilokalorii. Potrafią poruszać się z prędkością do 50 km/h na krótkim dystansie, a zazwyczaj podróżują z prędkością około 20 km/h. Występują w wodach wszystkich oceanów, najczęściej w strefie pelagialu. Dojrzałość płciową osiągają po przekroczeniu 20 m długości, a ciąża trwa około 10-12 miesięcy. Noworodek waży od 2,5 do 3 ton, ma długość około 7 m i przez pierwsze 7 miesięcy przybiera na wadze z prędkością około 3,75 kg na godzinę spożywając od 380 do 570 litrów mleka dziennie.
Płetwal błękitny posiada też kilka narządów wewnętrznych, które są największe ze wszystkich zwierząt na świecie. Jego język waży do 2,7 t i gdy zostanie wysunięty może pomieścić w paszczy 90 ton wody lub pożywienia, jednak ze względu na wąski przełyk nie jest w stanie połknąć czegoś większego od piłki plażowej. Serce waży od 600 kg do 900 kg, a aorta ma średnicę 23 cm.
Źródło: wikipedia.org
Brak komentarzy
Prześlij komentarz
Proszę nie reklamować stron internetowych.