15 grudnia 2021

Najniższa emerytura w Polsce po reformie emerytalnej w 1998 roku

Najniższa emerytura w Polsce po reformie emerytalnej w 1998 roku wynosi jedyne 2 grosze miesięcznie i otrzymuje ją mieszkanka województwa lubelskiego z oddziału ZUS w Biłgoraju. ZUS poinformował, że kobieta ta miała opłaconą składkę na ubezpieczenie społeczne za jeden dzień pracy.

Najniższa emerytura w Polsce po reformie emerytalnej w 1998 roku - starszy pan stojący nad grobem z monetami groszowymi
© Mirek W.

Emerytury groszowe wynikają z faktu, że wspomniana reforma pozwala nabyć świadczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego (60 lat - kobiety i 65 lat - mężczyźni) oraz spełnieniu kryterium wpłaty przynajmniej jednej składki na ubezpieczenie społeczne. Aby otrzymać minimalną emeryturę w Polsce, która obecnie wynosi 1250,88 zł brutto, należy udokumentować, w przypadku kobiet 20 letni, a w przypadku mężczyzn 25 letni staż pracy.

Na dzień 9 listopada 2021, prawie 330 tysięcy osób otrzymywało emeryturę, która jest niższa niż ustawowe minimum. Problem ten dotyka nie tylko wspomnianych emerytów, którzy nie mają wystarczających środków do życia ale również generuje wysokie koszty związane z obsługą comiesięcznego świadczenia. W tym roku podjęte zostały działania aby rozwiązać problem emerytur groszowych. Jednym z podawanych rozwiązań jest wypłata takich świadczeń raz w roku, a w przyszłości ustalenie minimalnego stażu pracy przykładowo 5, 10, lub 15 lat.

Mówiąc o najniższej, wypłacanej emeryturze, warto wspomnieć, że obecnie najwyższą emeryturę w Polsce pobiera 86-latek, który przepracował aż 62 lata w swoim życiu. Wysokość jego emerytury wynosi ponad 35000 złotych.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.