29 października 2014

Centennial Light, Shelby Electric Company - najdłużej świecąca żarówka

Centennial Light (stuletnie światło) to nazwa najdłużej działającej żarówki na świecie, która została wyprodukowana przez firmę Shelby Electric Company. Żarówka została wpisana do księgi rekordów Guinnessa i znajduje się w remizie strażackiej nr 6 przy 4550 East Avenue w Livermore w hrabstwie Alameda w stanie Kalifornia w USA. Żarówka świeci od 1901 roku niemal bez przerwy przez ponad 113 lat. Łączny czas kiedy była wyłączona wynosi zaledwie około tygodnia, gdy w 1937 roku w ramach projektu Works Progress Administration (później Works Project Administration), którego twórcą był prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, robotnicy przebudowywali budynek straży pożarnej. Kilka razy zdarzyły się też awarie zasilania.

Centennial Light, Shelby Electric Company - najdłużej świecąca żarówka na świecie
© centennialbulb.org

Żarówka jest ręcznie dmuchana, posiada żarnik z włókna węglowego i posiadała moc 60 W, jednak obecnie jest już wypalona i świeci mniej więcej podobnie jak żarówka o mocy 4 W. Zaprojektował ją Adolphe A. Chaillet, a została wyprodukowana pod koniec lat 90-tych XIX wieku w Shelby w hrabstwie Richland w stanie Ohio w USA, przez firmę Shelby Electric Company. Została podarowana straży pożarnej przez Dennisa Bernala, który był właścicielem firmy Livermore Power and Water Company. Firma Shelby Electric Company została kupiona przez firmę General Electric w 1914 roku. Lokalny historyk Barry Schrader powiedział:

"Nic dziwnego, że firma która robiła żarówki działające setki lat wypadła z interesu."

Po raz pierwszy została zamontowana w 1901 roku w wozie strażackim znajdującym się przy L Street, następnie przy Second Street w garażu wykorzystywanym przez policję i straż pożarną. W 1903 roku zaświeciła w remizie strażackiej nr 1 przy First Street. W 1976 roku została podłączona w remizie strażackiej nr 6. Przez 75 lat była podłączona do miejskiej sieci energetycznej o napięciu 110 V i była narażona na przerwy w dostawie energii. Następnie w 1976 roku podłączono ją do oddzielnego źródła zasilania o napięciu 120 V, które do tej pory nie miało żadnych awarii, jak mówi emerytowany elektryk miejski Frank Maul.

Od 24 maja 2007 roku działa strona internetowa poświęcona najdłużej działającej żarówce, na której można obserwować obraz z kamery monitorującej żarówkę, odświeżany co 30 sekund.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.