7 listopada 2013

Peel P50 - najmniejszy samochód produkowany seryjnie dopuszczony do ruchu

Peel P50 to najmniejszy samochód produkowany seryjnie, który został dopuszczony do ruchu. Ma długość 137 cm, szerokość 104,1 cm, wysokość 120 cm i waży 59 kg.

Peel P50 - najmniejszy samochód produkowany seryjnie dopuszczony do ruchu


Osiąga prędkość maksymalną 61 km/h i zużywa około 2,8 litra paliwa na 100 km. Ma silnik marki DKW o pojemności 49 cm3 i mocy 4,2 KM oraz 3-biegową manualną skrzynię biegów bez biegu wstecznego. Samochód jest trójkołowcem i był eksportowany do innych krajów. W Finlandii był zaklasyfikowany do kategorii motorowerów.

Samochód był początkowo produkowany w latach 1962-1965 przez firmę Peel Engineering Company na wyspie Man niedaleko wybrzeża Wielkiej Brytanii. Dostępny był w 3 kolorach: Daytona White (biały), Dragon Red (czerwony) i Dark Blue (niebieski). Zostało sprzedanych około 47 egzemplarzy w cenie 199 £ za sztukę, co dzisiaj stanowi równowartość 2200 $. Do dzisiaj zachowało się tylko około 27 egzemplarzy i dlatego obecnie cena jaką trzeba zapłacić, żeby stać się właścicielem oryginalnego modelu z lat 60-tych, jest dużo większa. 15 lutego 2013 roku na aukcji  Bruce Weiner RM sprzedany został model z 1964 roku za 120750 $. Zachował się też co najmniej jeden egzemplarz modelu prototypowego Peel P55 Saloon Scooter, który był nawet nieco mniejszy od modelu seryjnie produkowanego.

28 października 2007 roku samochód pojawił się w programie Top Gear w stacji telewizyjnej BBC Two, w czasie którego prowadzący program Jeremy Clarkson,  wsiadł do niego i przejechał przez centrum Londynu do pracy. Jeremy, który ma 196 cm wzrostu, zademonstrował że wysokie osoby mogą wsiąść do tego samochodu, mimo że jest to niełatwe. Gdy dojechał do budynku BBC White City One, wciągnął za sobą samochód do swojego biura, gdzie pokazał go zespołowi współpracowników, którzy byli zachwyceni.

"Nigdy nie widziałem wcześniej żeby ludzie z zespołu tworzącego Top Gear byli tak podekscytowani widząc samochód:
'Słuchajcie mam nowego Koenigsegga na dole na parkingu' -  'W porządku'
'Słuchajcie mam tam nowe Ferrari' - 'W porządku, nie jesteśmy zainteresowani'
Ale ten samochód, oni po prostu zaczęli się o niego sprzeczać."

Następnie przejechał korytarzami biurowca, przejeżdżając w tle nadawanego na żywo programu informacyjnego w stacji telewizyjnej BBC News 24, docierając na spotkanie po drodze korzystając ze zwykłej windy osobowej. Po spotkaniu Clarkson wyjechał z budynku i stwierdził, że gdyby samochód posiadał bieg wsteczny mógłby być najlepszym środkiem do przemieszczania się. Odcinek z prezentacją Peel P50 znalazł się w trójce najpopularniejszych odcinków programu Top Gear.

W 2009 roku Peel P50 pojawił się w programie The Xtra Factor. Prezenterka Holly Willoughby przyjechała nim do studia programu. W 2013 roku samochód ponownie pojawił się w programie Top Gear, jako porównanie do prezentowanego pojazdu o nazwie P45, który był nieco mniejszy i został skonstruowany na wystawę przez studentów uniwersytetu Coventry University z Conventry w Anglii.

16 sierpnia 2010 roku właściciele firmy Peel Engineering Ltd - Faizal Khan i Gary Hillman wystąpili w programie Dragons' Den w sieci telewizyjnej BBC. Program pomaga znaleźć przedsiębiorcom inwestorów gotowych wesprzeć finansowo ich projekt. Potrzebowali 80000 £, a w zamian oferowali 10 % udziałów, jednak żaden z inwestorów nie był zainteresowany taką propozycją. Jako jedyny James Caan zaproponował, że zainwestuje pieniądze w zamian za 50 % udziałów. Gary i Faizal złożyli kontrofertę, w której zaproponowali, że zaoferują Jamesowi 30 % udziałów i po jednym egzemplarzu każdego modelu samochodu, który będą produkować. Dodatkowo zapewnili, że zwrócą pieniądze jeśli inwestycja się nie zwróci w ciągu 2 lat. James długo się nie zastanawiał i zgodził się na podane warunki.

W 2010 roku firma Peel Engineering Ltd, założona w sierpniu 2008 roku, rozpoczęła budowę repliki Peel P50 wyglądem zbliżonej do oryginału. Różnice były widoczne w elementach mechanicznych jak zawieszenie, układ kierowniczy i napędowy. Zastosowano bezszczotkowy silnik elektryczny o mocy 3,08 KM pozwalający osiągnąć prędkość zaledwie 16 km/h. Pojazd ten został zbudowany tylko do demonstracji i nie był dopuszczony do ruchu.

W 2011 roku rozpoczęła się produkcja modelu z silnikiem spalinowo-elektrycznym, który został dopuszczony do ruchu. Zastosowano silnik 4 cylindrowy o mocy 3,35 KM i pojemności 49 cm3, współpracujący z bezstopniową skrzynią biegów. Samochód jest dostępny w oryginalnych kolorach z wyjątkiem Dark Blue, który został zastąpiony przez Capri Blue. Oprócz tego dostępne są dwa nowe kolory: Sunshine Yellow (żółty) i Joyville Purple (fioletowy). Cena zaczyna się od 11999 £ (60026 zł) i możliwa jest modyfikacja konstrukcji samochodu, żeby dostosować go do przepisów panujących w innych krajach w celu dopuszczenia do ruchu.

Najmniejszy dwuosobowy samochód seryjny dopuszczony do ruchu to model tej samej firmy Peel Trident.

Najmniejszym w ogóle samochodem dopuszczonym do ruchu jest Im Big.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.