7 stycznia 2014

Jezioro Don Juan - najbardziej zasolony zbiornik wodny

Jezioro Don Juan znajduje się na Antarktydzie i jest to najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie. Jego zasolenie wynosi ponad 40 %.

Jezioro Don Juan - najbardziej zasolony zbiornik wodny
© NASA

Jezioro zostało odkryte w 1961 roku i zostało nazwane od dwóch pilotów śmigłowca biorącego udział w pierwszej wyprawie badawczej do jeziora. Był to Don Roe i John Hickey. W czasie tej wyprawy zbadana temperatura wody wynosiła −30 °C i w dalszym ciągu nie ulegała zamarzaniu.

Dane:

  • Długość: 300 m
  • Szerokość: 100 m
  • Powierzchnia: 0,03 km²
  • Zawartość chlorku sodu NaCl: 29 g w 1 kg wody
  • Zawartość chlorku wapnia CaCl2: 413 g w 1 kg wody

W 1977 roku powierzchnia jeziora była większa i wynosiła 0,25 km². W latach 1993–1994 głębokość wynosiła około 30 cm. W styczniu 1997 roku średnia głębokość wynosiła 10 cm, a w grudniu 1998 roku większa powierzchnia jeziora była wyschnięta. Woda była zgromadzona jedynie w pobliżu większych głazów.

Na drugim miejscu znajduje się laguna Kara Bogaz Goł w Turkmenistanie. Jej zasolenie wynosi 35 %.

Na trzecim miejscu znajduje się jezioro wulkaniczne Asal w Dżibuti w Afryce. Jego zasolenie wynosi 34,8 %.

Na czwartym miejscu znajduje się Morze Martwe, które jest jeziorem bezodpływowym. Jego zasolenie wynosi 33,7 %. Człowiek kąpiący się w Morzu Martwym nie może utonąć, ciało ludzkie samo utrzymuje się na powierzchni. W Morzu Martwym łatwiej jest usiąść na wodzie niż w niej pływać, lecz kąpiel nie może trwać dłużej niż 10-15 minut. Ciało po wyjściu z jeziora musi zostać natychmiast spłukane wodą, inaczej skórze grozi poparzenie chemiczne.

Powierzchnia jeziora zajmuje blisko 1020 km², jego długość wynosi 76 km, a szerokość w najszerszym miejscu 16 km. Największa głębokość Morza Martwego sięga 400 m, a naniesione przez rzeki iły tworzą na dnie jeziora warstwę ok. 100 m.

Dotknięcie wody językiem powoduje ostre pieczenie, a jakakolwiek rana na ciele wywołuje piekielny ból. Jezioro często ma barwę głębokiego metalicznego błękitu, a brzeg odcina się jaskrawą bielą wykrystalizowanej soli. W południowej części tego olbrzymiego jeziora, znajdują się błotniste kałuże i biją gorące źródła, które od wieków znane były ze swoich uzdrawiających mocy nawet w przypadkach chorób przewlekłych.

Na piątym miejscu znajduje się Wielkie Jezioro Słone w USA. Jego zasolenie wynosi do 27 %.

Źródło: wikipedia.org | wikipedia.org

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Proszę nie reklamować stron internetowych.