28 stycznia 2014

Mercedes-Benz SLS AMG - najwyższy mandat za przekroczenie prędkości

Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości został wystawiony 13 sierpnia 2010 roku w Szwajcarii na kwotę 1,08 miliona franków szwajcarskich  (1,134 miliona $ wg kursu z dnia 13 sierpnia 2010).

Mercedes-Benz SLS AMG - najwyższy mandat za przekroczenie prędkości
© favcars.com

Mandat otrzymał 37 letni kierowca ze Szwecji, który jechał około 299 km/h autostradą A12 między Bernem i Lozanną, czarnym Mercedesem-Benz SLS AMG kosztującym 177310 € (258620 $). Była to też najwyższa prędkość w Szwajcarii z jaką jechał kierowca, który dostał mandat. Przekroczył dozwoloną prędkość ponad 2 i pół razy, za co został skonfiskowany jego samochód i prawo jazdy i dostał najwyższą możliwą karę pieniężną 3600 franków szwajcarskich płatną codziennie przez 300 dni, co daje w sumie około 1,134 miliona $. Wliczając w to wartość samochodu łącznie daje to 1392620 $.

Gdyby brać pod uwagę łączną wartość mandatu i skonfiskowanego samochodu, to na pierwszym miejscu znajduje się Bugatti Veyron, którym jechał 20-letni syn Michela Perridona. Przekroczył on w Rotterdamie w Holandii dozwoloną prędkość dwukrotnie, jadąc ~160 km/h. Za to wykroczenie został skonfiskowany samochód, którego wartość wynosi ~2,4 miliona $.

Przypuszcza się, że mężczyzna dopiero co odebrał nowiutki samochód z salonu. Podczas podróży wiele razy mijał radary, ale były to stare urządzenia, które nie były w stanie zarejestrować prędkości powyżej 200 km/h. Po zatrzymaniu powiedział policji, że myślał że prędkościomierz w nowym samochodzie nieprawidłowo pokazuje prędkość, dlatego samochód został poddany inspekcji technicznej, czy jego słowa mają potwierdzenie w rzeczywistości. Wysokość mandatu sąd ustalił na podstawie jego dochodów oraz wliczając w to bardzo dużą prędkość z jaką jechał. Metoda ta jest powszechnie stosowana w Szwajcarii i Niemczech.

1 komentarz:

  1. I jak tu taki mandat przelewem opłacić? :) Kwota astronomiczna, jednak dla mnie słuszna. Nie chodzi już tylko o jego życie i bezpieczeństwo ale także reszty uczestników ruchu drogowego. Za głupotę trzeba płacić.

    OdpowiedzUsuń

Proszę nie reklamować stron internetowych.